Suudi Arabistan’da Gazze için ortak zirve: ‘Artık eylem zamanı’

Suudi Arabistan, İsrail’in saldırılarının sürdüğü Gazze’deki gelişmeleri görüşmek üzere yapılacak Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvelerinin bugün başkent Riyad’da tek bir zirvede birleştirileceğini duyurdu.

İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil edecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da zirveye katılmak üzere özel uçak “TRK” ile saat 09.30’da Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a gitti. Erdoğan’a zirvede İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç da eşlik ediyor.

REİSİ: İSLAM ÜLKELERİNİN BİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Riyad’da yapılacak olağanüstü zirveye katılmak üzere Tahran’dan ayrılmadan önce basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Reisi, Gazze’deki çatışma karşısında eyleme geçmenin zamanının geldiğini söyledi. Havaalanında gazetecilere konuşan Reisi, “Gazze, sözler için bir alan değil. Eylem için bir alan olmalı” dedi. Reisi, “Bugün İslam ülkelerinin birliği çok önemli” diye konuştu.

SUUDİ ARABİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, Riyad’da yapılması planlanan zirveye ilişkin bilgi vererek olağanüstü Arap Birliği ve İİT zirvelerinin olağanüstü Arap-İslam zirvesi olarak düzenlenmesine karar verildiğini bildirmişti.

Açıklamda, bu kararın, Gazze ve Filistin topraklarının tanık olduğu benzeri görülmemiş gelişmelere karşı ortak bir tutum sergilemenin ve Arap ve İslam ülkelerinin iradesini ortaya koymanın gerekliliğine binaen ve Arap Birliği ve İİT’yle yapılan istişareler sonucu alındığı belirtilmişti.

Filistin ve Suudi Arabistan, birkaç gün önce Gazze konusunda liderler düzeyinde acil bir Arap Birliği zirvesi düzenlenmesi çağrısında bulunmuş, ardından da yine Suudi Arabistan, İİT’yi benzer bir toplantıya çağırmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x