Gazze’de ateşkesin son günü: Hamas, Rusya vatandaşı 2 rehineyi serbest bıraktı

İsrail ile Hamas arasında varılan geçici ateşkesin son gününde, altıncı rehine takası sürüyor. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ‘çabalarına yanıt olarak’ 2 Rusya vatandaşı rehinenin serbest bırakıldığını duyurdu. Reuters’a konuşan Filistinli bir yetkili, Gazze’de takasın devam ettiğini söyledi.

İsrail ordusu da, Rusya vatandaşlığına sahip iki rehinenin Kızılhaç yetkililerine teslim edildiğini doğruladı. Hamas’ın, ilerleyen saatlerde 10 İsrailli rehineyi serbest bırakması bekleniyor. Hamas 26 Kasım’da 13 İsrailli, 3 Taylandlı ve 1 Rus rehineyi Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne teslim etmişti.

Geçtiğimiz saatlerde Filistinli Esirler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada, altıncı esir takası kapsamında İsrail hapishanelerinden 30 Filistinli mahkumun serbest bırakılacağı belirtilmişti.

NETANYAHU: ESİRLER SERBEST KALDIKTAN SONRA SALDIRILAR DEVAM EDECEK

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın elindeki esirler serbest bırakıldıktan sonra, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılara devam edeceklerini söyledi. Basın Ofisi’nden yayımlanan görüntülü mesajda Netanyahu, Hamas ile varılan mutabakat kapsamında çok sayıda İsrailli esirin serbest bırakıldığını hatırlattı.

Esir takası için varılan “insani aranın” son bulmasından sonra İsrail ordusunun yeniden Gazze’ye saldıracağını dile getiren Netanyahu, “Son günlerde bir soru duydum; İsrail, rehinelerimizi iade etme aşaması bittikten sonra savaşa geri dönecek mi? Cevabım kesin bir evet. Sonuna gelinceye kadar savaşa dönmememiz gibi bir yol yok” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x