Edirne sınırında Bulgar polisi öldüren sanığa müebbet geldi

Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık E.E, tutuksuz sanık M.E, hayatını kaybeden Bulgar polisi P.D.B’nin yakınları ve olay sırasında yanında olan meslektaşı R.R. ile tarafların avukatları katıldı.
Bulgar polisinin yakınları, maddi ve manevi haklarının saklı tutulmasını talep ederek, sanıkların cezalandırılmasını istediler. Bulgar polisinin meslektaşı R.R. ise maddi, manevi ve psikolojik zarara uğradığını belirterek, bu kapsamda 100 bin leva talep ettiğini ve şikayetçi olduğunu ifade etti.

Savcının mütalaasının ardından karar arası verildi. Mahkeme heyeti, tutuklu sanık E.E’nin “kasten adam öldürmek” suçundan müebbet, “kasten adam öldürmeye teşebbüs” suçundan 12 yıl ve “mala zarar verme” suçundan ise 6 ay hapis cezasına hükmetti. Tutuksuz sanık M.E’nin beraatine ve adli kontrol şartının devamına karar verildi.

“ADALET YERİNİ BULDU
Bulgar polisinin babası D.G.B. adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, adaletin yerini bulduğunu söyledi. Bulgar polis memuru R.R. de kararı doğru bulduğunu ve cezalarını aldıklarını kaydetti.

Bulgaristan Sınır Polisi Müdür Yardımcısı Peter Cigov ise bekledikleri bir karar olduğunu ve karardan memnun olduklarını dile getirdi. Adaletin yerini bulmasından memnun olduklarını aktaran Cigov, “Bu olaydan sonra Bulgaristan ve Türkiye arasında sınırın kontrolü daha çok arttı. Sınıra daha çok kamera koyduk. Tutuksuz sanığın suçu şu an için ispatlanamıyor, o yüzden bir kişi ceza aldı.” dedi.

Ailenin avukatı Coşkun Molla da adaletin tecelli ettiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x